Hello world

Welcome to wiki This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

HAH 2021

13.-15.8.2021 sa v Dolnej Strehovej konalo každoročné tradičné podujatie súťažnej prehliadky krátkych humorných filmov HAH (Hraný Amatérsky Humor), ktorej sa s filmom RedBull versus Slivovica zúčastnil aj náš klub (autori: J.Kuska a Barny-M.Ohurniak + S.Macková a Peťo Rybín). Film získal 1. cenu (autorom gratulácia!), je však nutné podotknúť, že o víťazovi nerozhoduje žiadna porota, ale anonymné hlasovanie prítomných divákov! Pretože na filmové zdokumentovanie tohoto nášho výletu sa tento rok nepodujal nik, video „k náhľadu“ môžeme ponúknuť „iba“ z minulého roka, z tvorby miestneho (oblastného) filmového klubu Urtica-Film. Fotografií zato máme „požehnane“! Od Peťa Rybína aj J.Kusku a Barnyho, kde na niekoľkých vidieť aj „našu“ Vináreň Nicolaus v zámockom hoteli Halíčskeho zámku.

Poznámka: rátajte zábery … Nemá byť záber č.6 (keď záporák okatý cowboy (drakula) hodí vajce) pred záberom č.4 (keď je indián (Vlado Biznár) tým vajcom trafený)?! + záber č.11 (keď indián (Laco Biznár) strieľa z pušky) pred záberom č.5 (keď je indiánka (SM) zasiahnutá – len nevieme kým/čím, keďže pred týmto záberom chýba niekto, kto na ňu vystrelí)? Na vysvetlenie by sa zišlo opýtať strihača (či si nedopatrením nepoprehadzoval zábery). PeteR

Category: Aktuality  Comments off
Výhra za film – vyhliadkový let helikoprérou

Niekedy začiatkom roku 2019 sa konala súťažná prehliadka amatérskych filmov, ktorú som vo svojej kategórii – pri všetkej skromnosti – vyhral. Cena však nebola len taká hocijaká. Bola to poukážka na vyhliadkový let helikoptérou pre 2 osoby.

Category: Aktuality  Comments off
Požega 2021
V dňoch 23.-27.6.2021 sa konal v chorvátskej Požege 29. hrvatski Festival jednominutnich Filmova, ktorý je neoficiálnym svetovým festivalom minútových filmov. Filmári z Nicolausfilmu sa už tradične zúčastňujú tohoto festivalu a tento rok dosiahli tiež veľmi pekný úspech. Spomedzi 439 filmov s približne 40 štátov celého sveta získali 3. cenu!
Tohtoročný festival v Požege bol však poznačený aj živelnou pohromou, kvôli ktorej bol značne zredukovaný a skrátený aj program festivalu. Asi 2 hodiny pred začiatkom večerného finálového premietania, do ktorého sa prebojovalo 60 filmov sa cez Požegu prehnala silná búrka s veľkým klrupobitím, ktorá narobila veľké škody na strechách, oknách, autách a aj na stromoch a úrode, ktorú takmer úplne zničila. Bez ujmy neostalo ani naše auto, na ktorom je cca 300 preliačín od krúpov! Podľa slov domácich, také niečo tam nepamätajú.
Category: Aktuality  Comments off
Cineama 2021 – krajské kolo

V Sobotu, 12.6.2021, sa vo výstavných priestoroch Liptovského Kultúrneho Strediska konala prehliadka filmov krajského kola celoslovenskej postupovej súťaže amatérskych filmárov, Cineama 2021. Súťaže sa už tradične zúčastnili aj členovia nášho klubu. Z bezmála 40 filmov autorov z celého regiónu, súťažiacich vo všetkých vekových skupinách i kategóriách, sa v kategórii Publicistika filmárov nad 21 rokov na 3. mieste umiestnil Peťo Rybín s filmom CykloMasaker. V kategórii Dokument filmárov nad 21 rokov sa na 2. mieste umiestnil Janko Kuska s filmom Železnô. Janko Kuska bodoval aj v kategórii minútových filmov, a to: 2. miesto za film Zvedavý, a 1. miesto za film Nová doba. Ocenené filmy postúpia na predvýber do najvyššieho – celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 3.–5. septembra 2021 v Bardejovských kúpeľoch. Oceneným k ich úspechom gratulujeme, no a ostatných do filmovej tvorby povzbudzujeme! Fotky z tohto podujatia si môžete pozrieť v onLine fotoalbume, ktorý sa otvorí v novom okne po kliknutí na ilustračné foto vľavo hore.

Category: Aktuality  Comments off
Dramaturgia

V utorok 8.6.2021 sa od 18:00 konal druhý, cca 2-hodinový, vzdelávací workshop z cyklu Filmový proces, tentokrát na tému Dramaturgia nie len ku hranému filmu. Prednášal Mgr. Tomáš Hučko, ArtD., z Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave. Podujatie sa uskutočnilo prostredníctvom programu pre onLine mítingy, Google MEET.

Category: Aktuality  Comments off
Prednáška o scenári

V Liptovskom kultúrnom stredisku sa v utorok 1.6.2021 konal prvý vzdelávací workshop z cyklu Filmový proces. Workshop zameraný na tému Scenár ku hranému filmu viedol lektor Mgr. Petr Turoň. Účastníkom z radov neprofesionálnych filmárov lektor predstavil význam štruktúry scenáru, rozdiely medzi literárnou predlohou a filmovým scenárom, postupy pri písaní scenára, body obratu, vďaka ktorým dochádza k posunu v deji. Účastníci sa tiež dozvedeli charakteristiku hlavných postáv, ich definovanie a tiež o scenáristických prístupoch akým je hlavne tímová spolupráca.

Porovnávaním českého filmu Anděl Páně a pripravovaného vlastného filmu nás Petr oboznamoval s jednotlivými fázami štandardného priebehu klasického filmového deja podľa vopred pripraveného scenára, pričom analýzou porovnávania dvoch zmienených filmov ako príkladu vysvetľoval, ako scenár k filmu písať. Nechýbali ani knižka a učebnica o scenári, ktoré si prítomní mohli aspoň prelistovať. Z tohto podujatia máme aj fotografie, ktoré je možné si pozrieť v onLine fotoalbume, ktorý sa otvorí (v novom okne) po kliknutí na ilustračné foto vľavo hore.

Category: Aktuality  Comments off
Rozmýšľaj a posudzuj, čomu (u)veríš!

Súčasné technológie sú na takej vysokej úrovni a zároveň tak dostupné, ako ešte nikdy predtým. Za pár stovák, poťažne tisíc eur, si dnes ktokoľvek môže kúpiť kameru či fotoaparát, počítač, doň potrebný softvér a zelené plátno. No a potom už nie je až taký veľký problém vyrobiť hoci aj takéto video (zábery Zlatice Puškárovej vytvorila umelá inteligencia. Ona sama sa natáčania osobne vôbec nezúčastnila):

Tento príspevok som pridal preto, lebo si myslím, že video ukazuje, kam až sa dostala úroveň filmárskej technológie a s ňou zároveň možnosti aj amatérskych filmárov!

Category: Aktuality  Comments off
O kamere

Na poslednom klubovom stretnutí vo Velvete 18.5.2021 som sa zmienil o článku O kamere od Antona Szomolányiho zo zborníka Cesta Cineamy, vydaného k 1. medzinárodnej konferencii pri príležitosti 25. výročia súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby Cineama, 11. júna 2017, Krajským osvetovým strediskom v Nitre, o ktorý ste niektorí prejavili záujem, tak som ho pridal na web-stránky klubu: http://www.nicolausfilm.sk/?page_id=1440

Category: Aktuality  Comments off
Jánska Smrekovica

Po dlhšom chladnom jarnom období sa náhle otepľuje a tak, ako húfy iných ľudí, aj Peťo Rybín vyráža na svoju prvú tohtoročnú cyklo-jazdu. Z nej samozrejme – ako inak – prináša „report“ v podobe nasledovného filmíku:

Category: Aktuality  Comments off