Archive for the Category »Aktuality «

Dramaturgia

V utorok 8.6.2021 sa od 18:00 konal druhý, cca 2-hodinový, vzdelávací workshop z cyklu Filmový proces, tentokrát na tému Dramaturgia nie len ku hranému filmu. Prednášal Mgr. Tomáš Hučko, ArtD., z Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave. Podujatie sa uskutočnilo prostredníctvom programu pre onLine mítingy, Google MEET.

Category: Aktuality  Comments off
Prednáška o scenári

V Liptovskom kultúrnom stredisku sa v utorok 1.6.2021 konal prvý vzdelávací workshop z cyklu Filmový proces. Workshop zameraný na tému Scenár ku hranému filmu viedol lektor Mgr. Petr Turoň. Účastníkom z radov neprofesionálnych filmárov lektor predstavil význam štruktúry scenáru, rozdiely medzi literárnou predlohou a filmovým scenárom, postupy pri písaní scenára, body obratu, vďaka ktorým dochádza k posunu v deji. Účastníci sa tiež dozvedeli charakteristiku hlavných postáv, ich definovanie a tiež o scenáristických prístupoch akým je hlavne tímová spolupráca.

Porovnávaním českého filmu Anděl Páně a pripravovaného vlastného filmu nás Petr oboznamoval s jednotlivými fázami štandardného priebehu klasického filmového deja podľa vopred pripraveného scenára, pričom analýzou porovnávania dvoch zmienených filmov ako príkladu vysvetľoval, ako scenár k filmu písať. Nechýbali ani knižka a učebnica o scenári, ktoré si prítomní mohli aspoň prelistovať. Z tohto podujatia máme aj fotografie, ktoré je možné si pozrieť v onLine fotoalbume, ktorý sa otvorí (v novom okne) po kliknutí na ilustračné foto vľavo hore.

Category: Aktuality  Comments off
Rozmýšľaj a posudzuj, čomu (u)veríš!

Súčasné technológie sú na takej vysokej úrovni a zároveň tak dostupné, ako ešte nikdy predtým. Za pár stovák, poťažne tisíc eur, si dnes ktokoľvek môže kúpiť kameru či fotoaparát, počítač, doň potrebný softvér a zelené plátno. No a potom už nie je až taký veľký problém vyrobiť hoci aj takéto video (zábery Zlatice Puškárovej vytvorila umelá inteligencia. Ona sama sa natáčania osobne vôbec nezúčastnila):

Tento príspevok som pridal preto, lebo si myslím, že video ukazuje, kam až sa dostala úroveň filmárskej technológie a s ňou zároveň možnosti aj amatérskych filmárov!

Category: Aktuality  Comments off
O kamere

Na poslednom klubovom stretnutí vo Velvete 18.5.2021 som sa zmienil o článku O kamere od Antona Szomolányiho zo zborníka Cesta Cineamy, vydaného k 1. medzinárodnej konferencii pri príležitosti 25. výročia súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby Cineama, 11. júna 2017, Krajským osvetovým strediskom v Nitre, o ktorý ste niektorí prejavili záujem, tak som ho pridal na web-stránky klubu: http://www.nicolausfilm.sk/?page_id=1440

Category: Aktuality  Comments off
Jánska Smrekovica

Po dlhšom chladnom jarnom období sa náhle otepľuje a tak, ako húfy iných ľudí, aj Peťo Rybín vyráža na svoju prvú tohtoročnú cyklo-jazdu. Z nej samozrejme – ako inak – prináša „report“ v podobe nasledovného filmíku:

Category: Aktuality  Comments off
25. utajený covidový pochod na bežkách

alebo: Bizarné víťazstvo

Medzi pravidelné aktivity členov klubu amatérskych filmárov NicolausFilm z Liptovského Mikuláša - okrem natáčania filmov, samozrejme - patria aj dve športové. V lete je to cyklojazda, no a v zime lyžiarska turistika na bežkách. Aj napriek prísnym obmedzeniam kvôli pandemickej situácii, tomu nebolo inak ani tohto roku. V sobotu, 20. februára, sa filmári stretli na už 25. ročníku tohto podujatia.

Autobusom sme sa z Liptovského Mikuláša odviezli na Čertovicu, kde sa naša spanilá, 20-kilometrová túra začínala. Pozapínali sme si teda bežky a vyrazili.

Pretože som vo svojom pokročilom veku stál na bežkách po prvý krát, pohyb na nich nebol pre mňa taký prirodzený, ako pre ostatných účastníkov. No a keď sa po prvých 100, či 200 metroch stúpania do kopca spanilý pochod menil na zápas s gravitáciou, bežky som vyzul a s lyžami na pleci pokračoval pešo. V mojom prípade to bolo naozaj jednoduchšie než na lyžiach. Ostatní – pretože to na bežkách vedia – si to samozrejme patrične užívali…

Keď bol terén trasy nenáročný, bežky som si samozrejme obul, a v rámci svojich možností pokračoval na nich. Padal som však skoro častejšie, než stál na lyžiach, a preto som sa – po racionálnom zvážení situácie a za nepríjemnej bolesti zadku – rozhodol bežky vyzuť a pokračovať pešo. V cieli budem minimálne za rovnaký čas, ako na bežkách, ak nie skôr – vravel som si. To ma ale už na rázcestí asi pol hodiny čakali parťáci, ktorí mi oznámili, že pre nezjazdnosť pôvodnej trasy sa zvyšných 5 km predlžuje na 8! Aby som neomeškal autobus domov, v panike som si na trase bežky obul ašte asi 2×, z celej trasy som na nich však prešiel asi iba 20%. Ja a bežky nie sme jednodcho vzájomne kompatibilní.

Súčasťou tohto podujatia je aj súťaž o najväčšiu zbytočnosť, ktorú si účastníci so sebou vezmú. Víťazmi boli napríklad Linkový telefón, bažant na moč pre imobilných pacientov, maketa Eifelovky, či mapa Vietnamu. Tento ročník som bezkonkurenčne vyhral ja. Šokujúco bizardne, pretože v mojom prípade boli najzbytočnejším predmetom paradoxne – bežky – ktoré mi boli skôr na oštaru než na úžitok, keďže som skoro celú trasu prešiel – s bežkami na pleci – pešo! Autobus domov som nakoniec s prehľadom stihol – ešte som si s parťákmi stihol dať aj pivko. Ďakujem Janko – na revanž.

Všimol som si ale, že zimná snehová trasa pre bežky sa v lete zmení na cyklotrasu!…

Fotky z tohto podujatia si môžete pozrieť vo fotoalbume po kliknutí na ilustračné foto vpravo hore, no a čoskoro tu bude snáď aj filmový reportážny dokument v podobe videa. (Peťo Rybín)

Category: Aktuality  Comments off
Zoom meeting

Keďže sa to kvôli corona-covidovým pandemickým obmedzeniam nedá osobne, na klubovom stretnutí sme sa stretli prostredníctvom aplikácie Zoom, virtuálne. Tento-krát to bolo už tretí raz.

Link na YouTube video o 2 fotografoch, o ktorom sa Peťo R. zmienil na virtuálnom meetingu: https://youtu.be/CbT47queZ5o

Na podnet témy o fotografovaní, o ktorej sme na meetingu diskutovali, Janko Kuska dodatočne dodáva: Páni a dámy, odporúčam pozrieť si tento vynikajúci krátky dokument o špičkovom českom fotografovi Josefovi Sudkovi (Pozor! Nie Jan Saudek!) režiséra Edvarda Shorma a kameramana Jana Špátu (vynikajúco vystihol kamerou tvorbu Josefa Sudka)

Josef Sudek: wikipedia – odporúčam prečítať!!! a pozrieť jeho fotografie!! Jeden z najvýznamnejších českých fotografov, ktorého fotografie sú aj v najlepších francúzkych galériách a je nositeľom mnohých zahraničných vyznamenaní a ocenení. O Josefovi Sudekovi na eFoto.
Ing. Ján Kuska

Category: Aktuality  Comments off
Už som to nemohol vydržať!

Keď si v súčasnej dobe pandemického obmedzovania (keď je skoro všetko zatvorené a nefungujú takmer žiadne služby) nevieš poradiť inak, musíš si poradiť sám!

Category: Aktuality  Comments off
PF 2021

Category: Aktuality  Comments off
FilmFest 2021

Pretože súčasná epidemická situácia (Corona/Covid) celosvetovo ovplyvňuje všetkých a všetko, 24. ročník tradičnej súťaže nekomerčných filmov s medzinárodnou účasťou FilmFest-Hrádok (známej aj pod názvom Rodinné video Liptovský Hrádok) sa od Januára až do polovice Marca roku 2021 uskutoční virtuálne, na internete. Všetky potrebné informácie – aj ak by ste sa súťaže chceli zúčastniť a nejaký ten svoj filmík prihlásiť – nájdete na adrese abc.Lmn.sk/filmfest, kde sa vlastne celé podujatie uskutoční, a kde bude prebiehať.

Category: Aktuality  Comments off